BAROMUZ VE MESLEK ODALARININ ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 14.10.2015| Okunma Sayısı: 1421

KAMUOYUNA


Değerli Basın Mensupları, Meslek Odalarımızın değerli temsilcileri ve üyeleri, değerli katılımcılar, 

Programımıza başlarken katılan kuruluşlar adına hepinizi saygıyla selamlıyoruz. 
Bugün toplanma sebebimiz Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıda kaybettiğimiz canların hatırasına saygı ve isyanlarımızı dile getirmektir. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, kederli ailelerine sabırlar diliyoruz. 

Devletimizin kalbi olan Başkentimizdeki bu patlama bütün toplumumuzun derinden yaraladığı gibi, yasa boğmuş, infiale sebep olmuştur. Bunun gibi terör olayları karşısında bir bütün olmak gereğini ifade ediyoruz. Unutulmamalıdır ki terörün dini, ırkı, mezhebi olmaz ve tercih sebebini haklı kılacak hiçbir neden gösterilemez. Aynı biçimde terörde ölenlerin kimliklerine de bakılamaz. Ölenlerin kimlikleri ve kim olduklarının hiçbir önemi yoktur. İnsan olmaları yeterlidir. 

Bu tür olayların olabileceği önceden tahmin edilebilmelidir. İlgili istihbarat birimlerin bu olayda büyük kusuru ve büyük ihmali olduğunu düşünüyoruz. Ölenleri elbette geri getiremeyeceğiz. Ancak tekrarını önlemek mümkündür. Bunun için başta istihbarat sorumluları olmak üzere diğer yetkililerin olayı derhal ve gerçekleri saklamadan, aydınlatıp kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz. Dahası ihmali ve sorumluluğu bulunanların derhal yargı önüne çıkarılmasını ve siyasi sorumluluklarında gereğinin yapılmasını bekliyoruz. 

Bugün Türkiye’de dış istihbarat örgütlerinin kol gezdiği şeklinde endişelerimiz vardır. Bu sonuca varılmada izlenilen yolun yanlış olduğunu, “ Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinden ayrılınmış olmasının büyük payı olduğu kanısındayız. Gidilen yol derhal gözden geçirilmeli ve Yurtta Barış Dünyada Barış çizgisine dönülmelidir. 

Biz toplum olarak kenetlenerek bir millet olduğumuzu kavrayıp, ortak acılar karşısında ortak tepkiler göstererek terörü yenebiliriz. Yol hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerine sarılmak yoludur. Ayrışma ve ayrıştırılmaya asla izin vermemeliyiz. 

Hepimiz üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız. İnsan yaşamına kasteden her türlü eyleme karşı isyandayız. 

Kamuoyuna saygıyla sunulur. 13.10.2015
UŞAK BAROSU
 
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

MİMARLAR ODASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI 

DİŞ HEKİMLERİ ODASI

VETERİNER HEKİMLER ODASI 

TABİP ODASI

ECZACI ODASI

20.01.2019

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.