23-24 EKİM 2009 TARİHİNDE DENİZLİ'DE DÜZENLENEN İNSAN HAKLARI SEMPOZYUMU KONULU TOPLANTIYA KATILAN BAROLARIN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 30.01.2012 22:00:00| Okunma Sayısı: 1786

BASIN AÇIKLAMASI

            23-24 EKIM 2009 TARIHINDE DENIZLI’DE YAPILAN INSAN HAKLARI SEMPOZYUMU KONULU TOPLANTIYA KATILAN BIZ ASAGIDA IMZASI BULUNAN BAROLAR SON GÜNLERDE ÜLKEMIZDE YASANAN GELISMELER ILE ILGILI OLARAK DÜSÜNCELERIMIZI  KAMU OYUNA SUNUYORUZ

            YAKLASIK OTUZ YILDIR ÜLKEMIZDE YASANAN, ULUS OLARAK HEPIMIZI ETKILEYEN TERÖR OLAYLARININ BITIRILMESI AMACI ILE , KAMU OYUNA “  DEMOKRATIK AÇILIM” ADI ALTINDA SUNULMAYA ÇALISILAN  PROGRAMIN TÜRK ULUSUNUN GENEL IRADESINE AYKIRI ZEMIN VE SARTLARDA GELISTIGINI  GÖZLEMLEMEKTEYIZ.

             EKSIKSIZ DEMOKRASI GERÇEK HUKUK DEVLETI OLUNMASINI VE ÜLKEMIZDE AKAN KANIN VE GÖZYASLARININ DURMASINI, ÜLKEMIZIN BIR BARIS ÜLKESI OLMASINI HERKES ISTEMEKTEDIR .

ANCAK          GEÇTIGIMIZ HAFTA IÇINDE KOMSU BIR ÜLKEDEN ÜLKEMIZ SINIRLARINA GIREN BIR GRUP KISI ILE ILGILI HIZLI, KISA BIR HUKUKI SÜREÇ IZLENEREK BU KISILER SALIVERILMISLERDIR. HUKUKSAL DEGERLENDIRME ÜLKEMIZIN BAGIMSIZ HAKIMLERINE VE SAVCILARINA AIT OLMAKLA BIRLIKTE BU OLAYDA KULLANILAN HUKUKSAL USULLER, YASALARIMZA VE USUL HUKUKUNA AÇIKÇA AYKIRLIK TESKIL ETMEKTEDIR. BU KISILER SORGULARI SIRASINDA TESLIM OLMADIKLARINI, YAPTIKLARINDAN PISMAN OLMADIKLARINI, LIDERLERININ TALIMATI ILE GELDIKLERINI SÖYLEMIS OLMALARINA KARSIN, TCK’NIN 221. MADDESINDEN YARARLANDIRILARAK SERBEST BIRAKILMISLARDIR. 221. MADDEDEN YARARLANMANIN TEMEL UNSARLARINDAN BIR TANESI ÖRGÜT ILE ILGILI ÇOK ÖNEMLI BILGILER VERMEKTIR. UMARIZ BU BILGILER VERILMISTIR.

            BU KISILERIN SORGULANMASI SÜRECINDE “ DOGAL HAKIM” ILKESI AÇIKÇA ÇIGNENMISTIR. CUMHURIYET SAVCILARININ IFADE ALMAK ÜZERE GIRIS YAPILAN NOKTAYA GELMESI KABUL EDILEBILSE DE, GIRIS NOKTASINDA BIR SAHRA ÇADIRI IÇINDE HELIKOPTERLERLE GETIRILEN HAKIM HUZURUNDA SORGULAMALARININ YAPILMASI VE KARAR VERILMESI CMK KAPSAMINDA MÜMKÜN DEGILDIR.

            TCK’NIN 3. MADDESINDE “ADALET VE KANUN ÖNÜNDE ESITLIK DÜZENLENMISTIR. BU MADDEYE GÖRE CEZA KANUNU UYGULAMASINDA KISILER ARASINDA IRK, DIL, DIN, SIYASAL GÖRÜS, FELSEFI INANÇ, EKONOMIK VE DIGER TOPLUMSAL KONUMLARI YÜZÜNDEN AYRIM YAPILAMAZ VE KIMSEYE AYRICALIK TANINMAZ” DEMEKTEDIR. GENEL UYGULAMADA EN BASIT IFADE IÇIN BILE KISILER HÜRRIYETLERI TAHDIT EDILEREK KILOMETERLERCE UZAKLIKTAKI MAHKEMELERDE HAKIM KARSISINA ÇIKARTILIRKEN, YILLARCA ELLERINDE SILAH AÇIKÇA TÜRKIYE CUMHURIYETI DEVLETINI BÖLMEYE ÇALISAN VE SIRF BIR PROGRAM DOGRULTUSUNDA YURDA DÖNEN KISILERIN AYAGINA YASALARA AYKIRI OLARAK MAHKEME HEYETININ GÖNDERILMESINI ANLAMAK MÜMKÜN DEGILDIR.

            BILINDIGI GIBI TÜRKIYE CUMHURIYETI HÜKÜMETINI DEVIRMEYI AMAÇLADIGI IDDIA EDILEN BIR ÖRGÜT ILE ILGILI YARGILANANLARIN YILLARDIR TUTUKLU OLDUKLARI GÖZÖNÜN ALINDIGINDA YASANAN ÇARPIKLIK BIZ HUKUKÇULAR GIBI TOPLUMUNDA GÖZÜNDEN KAÇMAMAKTADIR.

            YASANAN SÜREÇ, YARGININ BAGIMISIZLIGINI YITEREREK, ANAYASANIN 138. MADDESINDE YER ALAN HIÇ KIMSENIN MAHKEMELERE VE HAKIMLERE EMIR VE TALIMAT VEREMEZ HÜKMÜNE KARSIN, YARGIYI YÜRÜTMENIN DENETIMINDEYMIS GIBI BIR IZLENIM DOGMASINA NEDEN OLMUSTUR. DAHA IS YARGIYA INTIKAL ETMEDEN SIYASI IKTIDAR TEMSILCILERININ GELENLERIN SERBEST BIRAKILACAGI YÖNÜNDE SÖZLER VERMESI, ADALET ÜZERINDEKI YÜRÜTMENIN AÇIK IZLERINI GÖSTERMEKTEDIR.

            HUKUK ELIYLE SIYASET YAPMAYA KALKANLAR UNUTMAMALILARDIR KI, BAGIMISIZ YARGI TÜRK IYE CUMHURIYETI DEVLETINI OLUSTURAN TÜM BIREYLERE GEREKLIDIR.

SIYASET ZAMAN ZAMAN FEDAKARLIK YAPMAYI GEREKTIREN BIR YOL ISE DE, BURADA FEDA EDILECEK OLAN ULUSUN ÇIKARLARI DEGILDIR.  AÇILIM ADI ALTINDA IZLENEN POLITIKALARIN ULUSUN GENEL MENFAATLERINE AYKIRILIK TESKIL ETMEMESI GEREKIR. ANAYASANIN DEGISTIRILMESI BILE TEKLIF EDILEMEYECEK MADDELERINDEN OLAN 3. MADDE “ TÜRKIYE CUMHURIYETI DEVLETI VE MILLETI ILE BÖLÜNMEZ BIR BÜTÜNDÜR.” BU ANLAMDA BAROLAR OLARAK MISAK- I MILLI SINIRLARI IÇINDE BÖLÜNMEZ BIR BÜTÜN OLAN ÜLKEMIZIN HUKUK DEVLETI VE YARGI BAGIMSIZLIGI ILKELERINI GÖZETEREK SONSUZA DEK YASAYACAGINI VE ONUN YILMAZ BEKÇILERININ DE BIZLER OLDUGUNU BIR KERE DAHA YÜREKTEN HAYKIRIYORUZ. KAMU OYUNA SAYGI ILE DUYURULUR.


USAK BAROSU              

AKSARAY BAROSU

AYDIN BAROSU        

BALIKESIR BAROSU


BURDUR BAROSU     

ÇANAKKALE BAROSU       

DENIZLI BAROSU


SINOP BAROSU         

ZONGULDAK BAROSU 

ISPARTA BAROSU

MANISA BAROSU

MUGLA BAROSU 

24.03.2019

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.